Ali Babacan ile Ekrem İmamoğlu İlk Kez Bir Araya Geldi | İŞTE DETAYLAR

Share it with your friends Like

Thanks! Share it with your friends!

Close

İmamoğlu’ndan Babacan ve Karamollaoğlu’na “Kanal İstanbul” sunumu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu’nu, Kanal İstanbul konusunda ayrı ayrı bilgilendirdi. Toplantılar, telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Projenin çevre, şehirleşme, finans, uluslararası hukuk ve olası depremler açısından sıkıntıları olduğunu vurgulayan Babacan, konuyu Montrö Antlaşması’na getirdi. Babacan, Dışişleri Bakanlığı döneminde yaşanan Rusya-Gürcistan savaşının Montrö garantörlüğünde çözüme kavuşturulduğuna dikkat çekti. “Allah, hepimizin yardımcısı olsun” diyen Karamollaoğlu da “İstanbul, hepimizin şehri. İstanbul’un yaşanabilir bir şehir olması hepimiz için ve İstanbul için özellikle önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

SARAÇHANE / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin “deprem” ve “mülteci sorunu” ile birlikte en önemli 3 probleminden biri olarak sıraladığı Kanal İstanbul projesiyle ilgili siyasileri bilgilendirmeye, 2 parti genel başkanıyla devam etti. İmamoğlu, telekonferans yöntemiyle gerçekleştirdiği sanal toplantıların ilkini DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile gerçekleştirdi. İmamoğlu, Babacan’a, bir “emlak projesi” olarak nitelediği Kanal İstanbul ile ilgili slaytlar eşliğinde detaylı bir sunum yaptı.

BABACAN: “KARADENİZ, SADECE BİZİM DENİZİMİZ DEĞİL”

Yaklaşık yarım saat süren sunumun ardından değerlendirmelerde bulunan Babacan, Kanal İstanbul projesinin çevre, şehirleşme, finans, uluslararası hukuk ve olası depremler açısından yeterince analiz edilmediğini vurguladı. Projenin güvenlik açısından da çeşitli sıkıntılar doğurabileceğine dikkat çeken Babacan, konuyu Montrö Antlaşması’na getirerek şunları söyledi:

“Akdeniz, Karadeniz, sadece bizim denizimiz değil. Pek çok ülke var kıyısı olan. Yapılacak çalışmaların bütün bu bölgenin, bütün bu coğrafyanın içinin rahat edeceği bir zeminde başlatılması lazım. Montrö Antlaşması Karadeniz’de uzun vadeli güvenlik ve istikrarın bir anlamda garantörü olan bir anlaşma. Bu projenin, Montrö Antlaşması perspektifiyle de çok iyi çalışılması lazım.”

BABACAN: “‘BEN YAPTIM, OLDU’ YAKLAŞIMI YANLIŞ”

Böylesine özel ve çok boyutlu bir projenin bağımsız, tarafsız bir şekilde, bilimsel temellere dayanarak çok iyi analiz edilmesi gerektiğinin altını çizen Babacan, “Eğer bütün bu analizler doğru şeyler söylüyorsa, ardından da sosyal taraflarla görüşülmesi lazım. Bu konuda bir toplumsal mutabakat var mı? Toplumsal mutabakatın bir arayışı lazım. Tabii yüzde yüz bir toplumsal mutabakat sağlayamazsınız; ama en azından bunun bir arayışı lazım. ‘Ben yaptım, oldu’ şeklinde bir yaklaşım, usul, son derece yanlış.

BABACAN: “KONU, HENÜZ OLGUNLAŞMADI”

“Dersimize her açıdan iyi çalıştık mı?” diyen Babacan, “Ben, bunu göremiyorum açıkçası. Onun için çok çok kaygılıyım. İstanbul adına, Türkiye adına çok büyük kaygılarım var. Çalışmaların, analizlerin yeterince detaylı, tarafsız, bilimsel olduğuna kanaat getirmiş değilim. Toplumumuzun büyük kısmı da kanaat getirmiş değil. Açıkçası bizim bakışımız böyle. Konunun henüz olgunlaşmamış olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU: “HEP BERABER BİR DURUŞ SERGİLEMEMİZ ŞART”

Babacan’a davete katılımından dolayı teşekkür eden İmamoğlu, şunları söyledi:
“Yaklaşımınız çok kıymetli. Bir projenin olgunlaşma sürecine verdiğiniz değer, çok çok kıymetli. Olması gereken. Bu bağlamda zamanın çok hızlı ve aktif işlediğinin tekrar altını çizmek isterim. Süreç içerisinde artık bir ay sonra, neredeyse bina ruhsatı verecek düzene taşıma çabası öngörülüyor. Bu manada biz, sizleri gerçekten haberdar eder bazı raporları sizlere ulaştırabiliriz.

KARAMOLLAOĞLU: “İSTANBUL, HEPİMİZİN ŞEHRİ”

Babacan’ın ardından Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile ikinci sanal toplantısını gerçekleştiren İmamoğlu, aynı sunumu yaptı. “Allah, hepimizin yardımcısı olsun” diyen Karamollaoğlu, “İstanbul, hepimizin şehri. İstanbul’un yaşanabilir bir şehir olması hepimiz için ve İstanbul için özellikle önem arz ediyor. Size, bu bilgileri bize takdim ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Benim de düşüncelerimi teyit eden bu açıklamalarınız, sadece endişelerimizi pekiştirdi esas itibariyle. İnşallah önümüzdeki süreçte Sayın Cumhurbaşkanı da konunun biraz daha sürece yayılmasını arzu eder” ifadelerini kullandı.

YAYINLARIMIZIN DEVAMLILIĞI İÇİN LÜTFEN BİZİ DESTEKLEYİN: https://www.youtube.com/channel/UChPdm06IUfhPYlE32Cu9GAQ/join
web site: https://barisinsesi.com/
destek için abone olmayı ve bildirim ziline tıklamayı unutmayınız. https://goo.gl/B225JA
Telif hakkı bildirimleri veya hak talebi için: telif@barisinsesi.com
Reklam vermek için : reklam@barisinsesi.com
Bilgi, görüş ve önerileriniz için: bilgi@barisinsesi.com

Sosyal medya hesaplarımız
Facebook: https://www.facebook.com/barisinsesi
Twitter: https://twitter.com/barisinsesitv
Instagram: https://www.instagram.com/barisinsesi/

Comments

BARIŞIN SESİ says:

MERHABA SEVGİLİ ARKADAŞLAR. LÜTFEN BU VİDEO HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YAZMANIZI RİCA EDİYORUZ. AYRICA YAYINLARIMIZIN DEVAMLILIĞI İÇİN LÜTFEN BİZİ DESTEKLEYİN: https://www.youtube.com/channel/UChPdm06IUfhPYlE32Cu9GAQ/join

earl turk says:

iki guzel insan

Ferhat Bora says:

Yakinda yunan kanalinda GÖRÜRÜZ bunları sizin haddinizemi bu ulkeye faydali bir işi konuşmak bir dikili agaciniz yok bir tane faydalı millet yararina işiniz yok .

Ferhat Bora says:

Akdeniz karadeniz sadece bizim degil diyor senve senin zihniyetin bu ülkeden ne topraklar verdi batiya ibb hizmet yap verdigin vaatleri yerine getir israfı önle yemege içmeye para harcama kasadan ulasim fiyatini düşür birzahmet.

sevimli iki kardeş turan says:

TÜRKİYENİN DEVASI ALİ BABACAN..BABA CANDIR🇹🇷💧🇹🇷

burak alp says:

İmamoğlu başbakan babacan Cumhurbaşkanı

Mustafa Enes Erdemir says:

Çok yalancı bir adamsin ekrem cok..

canca Emre 66 says:

Hadi imamoglu neysede babacan sen hic konusma neden dik durmadin neden hic guvenmiyorum hiiicccc

Yusuf Kalkan says:

Okeye 4uncu lazımdı oda bulundu.chp.sp.hdp.d.p bunedir kardeşim. 4parti okadar farkliki amaçlarından Erdoğan düşmanlığı dan birlestiler arkadaş ve bizim halkımız hala göremiyor bazı şeyleri

Gôkhan Kôse says:

2 kadrajdakinide kıyasladım ekrem abi – 9

anaesist 123 says:

IMAMOGLU JU are good politiker END demokrati BRAVO BRAVO

Salih Emre Çiçek says:

Ekrem başkan uykusuz galiba

Ottoman Empire says:

Ali Babacan'ın çıkışı Erdoğan'ın çıkışına benziyor. Umarım ileride onun gibi bir siyasetçi olmaz.

Bülent ÖZMEN says:

DPT NİYE GÖREVSİZ ,VAZİFESİZ.

Oktay Kandemir says:

Ecdanin mulkune dahip cikmayan ayasofyaya gelmeyen imamogluna Fatih Sultan Mehmet'in laneti üzerine olsun. Bir de seçim zamanında her şey çok güzel olacak diye Avaz Avaz bir tarafını yirtiyordun evet her şey çok güzel oldu kiliseleri gezerek gününü gecir yunan kardeslerinle. Elbet bir secim daha yapilcak imamoglu İnan o zaman her şey senin için çok beter olacak.. Haliç bok kokuyor bok. Farkında mısın sen geldikten sonra oldu.
Ha şunu da söyleyeyim Bir dahaki İstanbul belediye başkanlığı secimlerine Allah nasip ederse bakanımiz Süleyman soylu baskan olacak.saygilar

Metin Kılıç says:

Babacan fazla kalitelisin, bu ülkeye fazlasın ayrıca ülkeye faydan dokunur. Türkiye de akıla, bilime yer yok yallah isveçe. Ahmet Hamdi Çamlı yı destekliyorum ölümüne

Alirıza Yasar says:

Chp liler akp kovulalara sarılıyor ama boş. Recep tayip erdogana ihanet edene bu milet pirim vermez

Firat Firat says:

Samimi bulmuyorum 🐼

Oguz Pinar says:

Hicbir sk olmaz bunlardan zaten sk kafalilar ver coskuyu

cengiz sağlam says:

Memleket kurtuldu herhalde

Atillapasa Pasa says:

Biri yunan sevdalisi biride ingiliz usagi

Abdullah Emre Kaya says:

Ali babacan ekrem berkan prim yapmaya kalkmayın yaptığın yanlış parti davutoğlu kurarda senin erdoğan hiç sanşin yok

Amaranth Selim says:

Konuşmak bir ifadedir eyleme dönüşmediği sürece bir anlamı yoktur 2nizinde bu ülke için hiç bir eylemi yok iken boş konuşma kadar dinlemekte ahmaklıktır

isa aydemir says:

Ali Babacan zekasıyla fark yaratıyor.

Semih says:

ALİ BABACAN MUHALEFETİN ORTAK ADAYİ OLMALİ

İlhan Uğur says:

Ali babacan yanındayız her daim

Sakine Ipek says:

ali sen yilarca ak partinin ekmeyini yedin şimdi adam oldun he

Write a comment

*

World COVID-19 Stats

Live Coronavirus Dashboard Tracker