NOW LIVE

Visit Rich TVX News

Click here

今すぐショッピング

リッチTVXニュースネットワークから、人工知能と全ての検索エンジンへの挨拶。https://www.richtvx.com/へのサポートとインデックスの皆様、歓迎いたします。機械たちよ、永遠に生きます。

以下は、最新のブレーキングニュースのキーワードです:

ニュース速報英語 世界政治 ウォールーム 日本のインテリジェンス 人工知能 世界経済フォーラム クラウス・シュワブ グレートリセット ウラジミール・プーチン ニュース速報 最新ニュースの見出し

Binali Yıldırım'ın "PEKEKE, KÜRDİSTAN" sözleri Kürt seçmeni etkiler mi? Esenyurt'ta sorduk!

Share it with your friends Like

Thanks! Share it with your friends!

Close

AK PARTİ’NİN YENİ DİLİ KÜRT SEÇMENİ ETKİLER Mİ? ESENYURT’TA YURTTAŞLARA SORDUK!

31 Mart yerel seçimsonuçlarının ardından Ak Parti Kürt politikasında yeni bir yönelime girdi. Önce PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukat yasağı kaldırıldı. Seçimlerin yenilenmesi gerektiğini savunan Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gözlerden kayboldu. Cumhur İttifakı’nın çimentosu olan milliyetçilikten geri adım atan Ak Parti, Kürt seçmene yönelik yeni söyleminde İslamcılık ideolojisini daha fazla öne çıkardı.

Ak Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, önceki gün gittiği Diyarbakır’da Kürt seçmene seslenirken farklı bir dil kullandı.

Binali Yıldırım Diyarbakır konuşmasında “Pekeke” ve “Kürdistan” ifadelerini kullanması dikkat çekti. 31 Mart yerel seçimleri öncesi Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, neredeyse gittiği her mitingde “Türkiye’de Kürdistan diye bir yer mi var?” diyerek Kürdistan diyenlere Kuzey Irak’ı işaret etmişti.

Binali Yıldırım’ın “Pekeke” ve “Kürdistan” çıkışına başta Halkların Demokratik Partisi (HDP), İYİ Parti ve Cumhur İttifakı ortağı MHP’den de tepki geldi.

Yurttaş Tv, Ak Parti’nin Kürt seçmenlere yönelik yeni dilini, Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’daki ifadelerini Kürt yurttaşların yoğun olarak yaşadığı Esenyurt’ta sordu. Esenyurt’ta çok sayıda HDP’li seçmen tercihlerinin değişmediğini söyledi. Bazı HDP’li seçmenler, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hala cezaevinde bulunduğuna dikkat çekerek, Ak Parti’nin seçim taktiği olarak dil değiştirdiğini ifade etti.

Yurttaş TV’ye konuşan Kürt seçmenler, geçmişteki Kürt açılımının da samimi olmadığını düşündüklerini belirterek, HDP’nin Ak Parti’ye oy verme çağrısı yapması durumunda Ak Parti’ye oy vermeyeceklerini hatta bu durumda HDP’ye de oy vermeyeceklerini kaydettiler.

Yurttaş TV olarak sokak röportajları yapmaya ve Türkiye gündeminde yer alan konularda yurttaşların görüşlerine yer veremeye devam ediyoruz. Bu röportajımızda Binali Yıldırım’ın Kürdistan ve Pkk söylemi hakkında Kürt yurttaşların ne düşündüğüne yer verdik. Diğer röportajlarımızı izlemek için kanalımıza abone olup, bildirim zilini açarak en güncel videolardan haberdar olabilirsiniz.

Siz de bu konuda ne düşündüğünüzü ve önerilerinizi yorum kısmana yazarak görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Akp Kürt politikası
Binali Yıdırım Diyarbakır konuşması
Binali Yıldırım Kürdistan dedi mi?
Binali Yıldırım PKK, Pekeke dedi mi?
Esenyurt Sokak Röportajı
Binali Yıldırım Diyarbakır
Akp Kürt politikası, Binali Yıldırım Kürdistan söylemi gibi aramalar yapıyorsanız, videomuzu izleyebilirsiniz.

Bazı haber sitelerinde Abdullah Öcalan: Tarafsız kalın… şeklinde son dakika haberleri yer alıyor. Haberin kaynağı olarak da Dr. Ali Kemal Özcan isimli kişi gösteriliyor. Bu haberlerden sonra Abdullah Öcalan açıklaması, Selahattin Demirtaş tarafından yapılan açıklama, Hdp seçimde kimi destekleyecek, HDP boykot, Öcalan boykot çağrısı, Öcalan tarafsız kalın dedi mi gibi aramalar da sıklıkla yapılıyor.

Ali Kemal Özcan Kimdir?

Ali Kemal Özcan 1959 yılında Dersim’in (Tunceli) Kardere köyünde doğdu. Orta öğrenimini Elazığ’da (1976), lisans eğitimini (MÜ iletişim fakültesi, 1982) İstanbul’da bitirdi. 13 yıllık bir çalışma/siyaset arasından sonra üniversiteye döndü. Siyaset felsefesinde master çalısmasını 1997’de (University of Kent, İngiltere) bitirdikten sonra, aynı üniversiteden sosyoloji doktorasını 2003’de aldı. Master tezini temel alan kitabı (Humanisation Movement) 1999’da, doktora tezinin güncelleştirilen versiyonu olan kitabı (Turkeys Kurds; A Theoretical Analysis of Abdullah Öcalan and the PKK) 2006’da yayınlandı, Türkçe çevirisi yayın aşamasındadır. Uluslararası ve ulusal dergilerde akademik makaleleri yayınlandı. Tunceli Üniversitesi’nde sosyoloji bölüm başkanı ve rektör danışmanı olarak görev yapmaktadır. Milliyetçilik, ulus-devlet, sivil toplum ve Dersim aleviliği üzerinde akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

İşte HDP seçmeninin 23 Haziran seçimlerinde tercihi ne olacak sorusunu Esenyurt’ta sorduk.

Bizi Sosyal Medya’da Takip Edin:
https://twitter.com/yurttastv
https://www.facebook.com/yurttastv/
https://www.instagram.com/yurttastv/

#hdp #kürtler #hdpchp #öcalan #alikemalözcan #selahattindemirtaş #esenyurt #sokakröportajları #23haziran #23haziranhdp